Jste zde

Třetí turnus rusko-českého kolotoče

Naše škola se již třetím rokem účastní mezinárodního projektu ve spolupráci s Polytechnickou průmyslovou školou v Kirovsku. Bylo vybráno šest studentů z oboru Ekonomika a podnikání, kteří měli možnost navštívit a poznat, jak probíhá výuka v ruské škole. První část projektu proběhla ve dnech 10. – 16. září, kdy studenti společně s učiteli navštívili partnerskou školu. 

Přijíždíme do Shlissenburgu, kde budeme následující dny bydlet. Přichází oficiální slavnostní zahájení, rozdělují nás do dvojic (Čech x Rus), ve kterých máme následující tři dny spolupracovat, tudíž při řešení úkolů je nutná komunikace v anglickém jazyce.

První den se seznamujeme se základy v oblasti mechatroniky,   naším úkolem je pomocí hydraulických zařízení sestavit funkční obvod (např. imitace otevírání dveří u výtahu). Po výuce nás čekají „Veselé starty“ -   dívky z místní taneční školy nás  učí tancovat na tradiční ruskou píseň Kalinka. Následující dva dny pracujeme v programu 3D Blender, ve kterém si zkoušíme vymodelovat různá tělesa. Některé naše výtvory následně ruští učitelé tisknou na 3D tiskárně. Tyto drobné předměty si na památku můžeme ponechat.

Výuka probíhá pouze první tři dny v dopoledních hodinách, na odpoledne si pro nás připravují pestrý kulturní program. Navštěvujeme několik nádherných míst, například pevnost Orješok, město Shlissenburg, Kronštadt, Sredně-Něvskou loděnici.

V polovině týdne stráveného v  Shlissenburgu a Kirovskujsme se stěhujeme do hotelu v Petrohradě, kde již zůstáváme po zbytek pobytu. Poslední tři dny naší návštěvy Ruska trávíme ježděním po výletech. Vidíme spoustu krás Petrohradu, jmenovitě noční otevírání mostů, jedeme i do Carského Sela, letní rezidence ruských carů, kde máme zajištěnou prohlídku tohoto velkého paláce, ve kterém se nachází jedinečná Jantarová komnata, která byla zpřístupněna veřejnosti roku 2003.

Poslední večer jedeme do Peterhofu na velkolepou laserovou show věnovanou slavným ruským osobnostem. Jsme netrpěliví a plní očekávání z toho, co vše nás čeká. Hledáme vhodné místo, odkud celou show uvidíme nejlépe. Celé představení začíná ohromujícím ohňostrojem s laserovými prvky a následuje několik tanečních vystoupení. Jsme u vytržení, nikdo z nás nečekal tak velkolepou podívanou. Všichni se shodujeme na tom, že to celkově je to jeden z nejlepších zážitků z Ruska.

Tento projekt byl pro nás velkým přínosem a zkušeností do života, na kterou budeme jistě rádi vzpomínat. Za tuto příležitost vděčíme zejména paní učitelce PhDr. Haně Kyzlinkové, která tento projekt objevila. Děkujeme!

Kateřina Hnátová, EP4

Copyright©2014 www.vassboskovice.cz

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer